Stopa płasko-koślawa

Stopa płasko-koślawa
Stopy płasko-koślawe
Stopy zdrowe

O stopie płasko koślawej mówimy gdy łuk podłużny i poprzeczny stopy jest obniżony lub całkowicie opiera się o podłoże, do tego dochodzi koślawe ustawienie pięty. U osób z zaawansowanymi zmianami może powstać skrócenie i przykurcz mięśni, więzadeł zewnętrznej strony stopy, przykurcz ścięgna Achillesa. W miarę postępu zniekształcenia narastają dolegliwości bólowe, stopy męczą się nawet przy niewielkim wysiłku. Na skórze pojawiają się modzele i otarcia. W miarę upływu lat do opisanych zmian dołączają się zmiany zwyrodnieniowe w układzie kostno-stawowym stopy, zaburzenia w krążeniu.

Przyczyny
– wada wrodzona,
– słabe mięśnie nóg i stóp,
– przeciążenia stopy,
– noszenie nieprawidłowego obuwia.

Objawy
– zmniejszona prędkość chodu,
– duży nacisk na stopę, a co za tym idzie tworzenie się odcisków,
– zwiększone ryzyko upadków i potknięć,
– bóle stóp, nóg a w późniejszym czasie kręgosłupa,
– ścieranie obuwia po stronie wewnętrznej.

Zaleca się
– odpoczynek w pozycji siedzącej,
– redukcję masy ciała,
– higieniczny tryb życia,
– wizytę u specjalisty,
– używanie wkładek profilaktyczno-ortopedycznych.

Leczenie
Stopę płasko-koślawą leczy się przede wszystkim zachowawczo poprzez:
– ćwiczenia wzmacniające mięśnie nóg i stóp np. chodzenie na palcach, chwytanie palcami stóp drobnych przedmiotów, chodzenie na zewnętrznej krawędzi stopy,
– zwłaszcza u dzieci wskazane jest chodzenie boso po nierównym podłożu (np. piasek),
– noszenie wkładek profilaktycznych lub ortopedycznych, które podtrzymują sklepienia stopy i wymuszają prawidłowe ustawienie pięt,
– w przypadku braku efektów leczenia zachowawczego i przy zaawansowanych zmianach konieczne jest leczenie operacyjne.

Stopa płasko-koślawa u dzieci

Przyczyną stopy płasko koślawej jak i innych wad stóp u dzieci może być złe odżywianie, nadwaga, brak ruchu jak i nieodpowiednie obuwie. Skutkiem jest m.in. obniżona sprawność nóg, zła postawa całego ciała. Jeśli Twoje dziecko chodzi ciężko i niezgrabnie, jego buty są starte po wewnętrznej stronie, a od tyłu widzisz, że pięty ustawia do środka i ma więcej niż siedem lat to znak by udać się do lekarza Przy tym schorzeniu dziecko często powinno chodzić boso po trawie, piasku. Możesz zachęcić je do ćwiczeń stóp w formie zabawy, by chętnie w nich uczestniczyło. Zwracaj uwagę na buty, jakie mu kupujesz powinny one posiadać twardy zapiętek. Dobrym rozwiązaniem są wkładki do butów, które podtrzymują sklepienie stopy, a jeśli będą posiadały korytko to zapewnią stopie stabilność i nie będą pozwalały wykrzywiać się piętom.

Stopa płasko-koślawa u kobiet

Zaniedbana stopa płasko – koślawa może prowadzić do skrócenia i przykurczu mięśni, więzadeł na zewnętrznej stronie stopy jak i łydki. Wiąże się to z ograniczeniem możliwości stopy. Z czasem może pojawić się trudność z ruchomością palców i odpowiednim amortyzowaniem chodu, prowadząc do dolegliwości bólowych i trudności w doborze odpowiedniego obuwia. Z biegiem lat stopy coraz szybciej się męczą, bolą, tworzą się zmiany zwyrodnieniowe w układzie kostnym i zaburzenia w krążeniu krwi, czego skutkiem jest znaczne ograniczenie ruchowe.

Stopa płasko-koślawa u mężczyzn

Stopa płasko koślawa w dorosłym wieku wynika z zaniedbań w okresie dzieciństwa. W miarę upływu lat niewłaściwe ułożenie stóp i nóg może spowodować przeciążenia i uszkodzenia innych części ciała. Taki stan w konsekwencji upośledza prawidłowe funkcjonowanie stawu kolanowego i biodrowego, zwiększając napięcie mięśniowe dolnego odcinka kręgosłupa. Doskwiera nam wtedy ból i trudno jest znaleźć odpowiednią pozycję, w której odczuwany byłby komfort. Aby złagodzić dolegliwości, należy ustawić stopy i ciało w ich prawidłowej pozycji. Pomóc w tym mogą min. wkładki profilaktyczno-ortopedyczne.