Płaskostopie poprzeczne

Płaskostopie poprzeczne
Łuk poprzeczny nieuniesiony (płaskostopie)
Miejsce wspierania łuku poprzecznego
Łuk poprzeczny uniesiony prawidłowo

Płaskostopie poprzeczne inaczej nazywane zespołem przeciążenia przodostopia jest bardzo powszechnym schorzeniem stopy, występującym często u kobiet, które chodzą w szpilkach i butach krępujących przedni odcinek stopy. Dotyka osoby z nadwagą oraz wykonujące prace stojąco-chodzącą. Jest to obniżenie lub całkowite spłaszczenie łuku poprzecznego znajdującego się w przedstopiu, wówczas stopa robi się szeroka i mało elastyczna.

Objawy
Najczęstszym objawem tego schorzenia jest:
– bolesność pod opuszkami palców odczuwalna po dłuższym chodzeniu,
– modzele i odciski w okolicy podeszwowej,
– dolegliwości bólowe pod głowami kości śródstopia,
– nadmierne zmęczenie stóp.

Jakie mogą być skutki zaniedbania
Płaskostopie poprzeczne może prowadzić do metatarsalgi, która objawia się dolegliwościami bólowymi pod głowami kości śródstopia, jak i do deformacji palcy np. powstają palce młotkowate lub tzw. haluks (paluch koślawy).

Leczenie
Leczenie polega na stosowaniu specjalnych wkładek odciążających przedstopie, w zaawansowanych przypadkach stosowane jest leczenie operacyjne.

Płaskostopie poprzeczne u kobiet

Płaskostopie poprzeczne dotyka ok. 50% kobiet. Dlaczego połowa kobiet cierpi na to schorzenie?
Związane jest to tak jak przy płaskostopiu podłużnym ze słabszą budową kości i mięśni. Ale płaskiej stopie sprzyja także noszenie butów na wysokich obcasach, które powodują nadmierne obciążenie przodu stopy przez co łuk poprzeczny obniża się. Tym samym mając niestety zgubny wpływ na kondycję stopy. Co zrobić by pomóc naszym stopom?
Powinnaś często chodzić boso po trawie, piasku. W wolnych chwilach wykonuj ćwiczenia, które wzmocnią Twoje mięśnie. Proponujemy także korzystać z wkładek profilaktyczno-ortopedycznych, które będą unosić łuk poprzeczny chroniąc Twoje stopy przed tym schorzeniem lub jego ewolucją, która w dużym stopniu przyczynia się do innych wad stóp np. haluksa.

Płaskostopie poprzeczne u mężczyzn

Spędzając dużo czasu w pozycji stojącej, dźwigając duże ciężary, uprawiając sporty przeciążające przodostopie narażasz się na płaskostopie poprzeczne. Pierwszym symptomem jest ból w okolicy podbicia oraz tworzenie się zrogowaciałej skóry (modzeli) na podeszwowej stronie stopy za palcami.
To znak by zacząć dbać o stopy. Warto udać się do gabinetu kosmetyczno podologicznego by usunąć chorobowo zmieniony naskórek, a następnie zastosować wkładki, które ustawią stopy w odpowiedniej pozycji, chroniąc je przed postępem płaskostopia i związanym z nim dyskomfortem.