Modzele i nagniotki

Modzele i nagniotki
Stopy z widocznymi modzelami i nagniotkami
Stopy zdrowe

Czy masz na stopie małe twarde zgrubienia skóry? To mogą być modzele lub nagniotki.
Określane są jako ognisko nadmiernego zrogowacenia naskórka, spowodowane przez powtarzalny ucisk i drażnienie skóry w wyniku noszenia ciasnego, niewygodnego obuwia, nieprawidłowej budowy stopy, złej postawy ciała oraz płaskostopia.

Modzele mają postać plackowatej narośli o nieregularnym kształcie, gładkiej powierzchni, niewyraźnych granicach, barwie żółtej. Najczęściej powstaje na części podeszwowej stopy pod jedną z główek kości śródstopia, pięcie, kłębie palucha lub opuszkach palcy w odpowiedzi na ciągłe ugniatanie, ucisk.
Nagniotki tworzą się zazwyczaj na palcach i między nimi. Przybierają postać niewielkiej jak ziarno grochu, dość twardej narośli skórnej. Ich charakterystyczną cechą jest powstanie rdzenia, który wrastając się w głąb skóry uciska zakończenia nerwowe, powoduje ostry ból w stopie.

Leczenie
Modzele i nagniotki można wyleczyć pod kierunkiem specjalisty m.in. w gabinecie podologicznym lub kosmetycznym. Wykonuje się zabieg polegający na umiejętnym frezowaniu zmian oraz stosowaniu produktów keratylizujących i zmiękczających. Niezwykle ważnym elementem po zabiegu jest amortyzacja ucisku danego miejsca poprzez noszenie odpowiednio dobranych ortez lub wkładek zapewniających równomierny rozkład masy ciała

Profilaktyka zmniejszająca ryzyko powstawania modzeli
– regularna pielęgnacja stóp (nawilżanie, natłuszczanie),
– masaż stóp,
– używanie wkładek amortyzujących do butów.