Grzybica stóp
Stopy z grzybicą
Stopy zdrowe
Cierpi na nią około 15-30% dorosłego społeczeństwa. Panuje przekonanie, że zadbane stopy nie są narażone na grzybicę. Niestety, nawet najbardziej higieniczny tryb życia może nie uchronić stopy przed grzybami. Grzybica atakuje znienacka. Jest tam, gdzie pracujemy i tam, gdzie chcemy zadbać o swoją kondycję czy odpocząć.
Gdzie i jak można się nią zarazić
Grzybica rozprzestrzenia się w miejscach, które są ciepłe i wilgotne. Szczególnie zagrożone są osoby noszące zbyt ciasne, nie przewiewne obuwie ze sztucznego tworzywa i skarpet z syntetycznego materiału. Znakomite warunki dla grzybicy panują też na basenach, saunach czy siłowniach. Można się zarazić nawet przez chodzenie boso po np. płytkach, dywanie, po którym wcześniej chodziła zarażona osoba. Czasami wystarczy jedno wyjście na basen czy siłownię, a nawet przymierzanie w sklepie butów, które mierzyła wcześniej chora osoba
Objawy
Skóra, z początku jest tylko zaczerwieniona, później zaczyna się łuszczyć, a między palcami powstają pęcherzyki. Stopy nadmiernie się pocą i wydzielają nieprzyjemny zapach, swędzą.
Leczenie
Gdy infekcja jest w początkowym stadium, możesz spróbować wyleczyć ją preparatami przeciwgrzybicznymi bez recepty. Jeżeli mimo ich stosowania objawy nie ustąpią w ciągu kilku tygodni, należy udać się do dermatologa. W cięższych przypadkach grzybicy, lekarz zaleci leki doustne
Profilaktyka
Przed grzybicą stóp uchronić się można poprzez eliminację czynników, które predysponują do zakażeń.
Należą do nich m.in.:
– zmniejszona odporność organizmu,
– nadmierna potliwość,
– nieodpowiednia higiena.
Nie wszystkie czynniki można wyeliminować, ale warto zwrócić uwagę na czynniki środowiskowe, których często można uniknąć. Podczas korzystania z sauny czy basenu warto pamiętać o klapkach basenowych. Jeśli pracujemy kilkanaście godzin dziennie chodząc w jednym obuwiu, powinny one posiadać wkładkę umożliwiającą „oddychanie” stóp. Pamiętajmy również o nieprzymierzaniu butów w sklepach obuwniczych na gołą stopę.